Hitta det du söker på mercatus.se

Referens: Haldex Traction Systems Division AB

Tillbaka

Ort: Landskrona
Land: Sverige

Anläggningar
- Brikettpress
- Central skärvätskerening
- Helhetskoncept
- Vakuum-Rotationsfilter

 

Projektbeskrivning

Haldex Traction AB i Landskrona är ytterligare en kund/samarbetspartner som har investerat i Mercatus helhetskoncept.

I samband med nyinvesteringar på maskinsidan kontaktades Mercatus med förfrågan om ett centralt skärvätskesystem. Efter gemensamma diskussioner beslutade Haldex att inte bara rena skärvätskan utan även utöka funktionen med en integrerad station för spånhantering och total recycling av skärvätskan.

I helhetskonceptet ingår förutom Knolls numera välkända Vakuum- rotationsfilter även en lyfthiss för kontainertömning, spånkross, transportörsystem, kylanläggning och i slutändan en brikettpress.

Hela anläggningen styrs av Siemens styrsystem S7- 300 och operatörspanel OP 17 med klartextvisning. Allt är förberett för anslutning av profi-bus. Alla ingående anläggningsdelar kommunicerar genom styrsystemet och kylkretsen arbetar mot temperaturstyrning i maskinfundamenten för att anläggningen ska leverera exakt tempererad vätska till maskinerna. Därigenom minskar risken för måttavvikelser i det bearbetade materialet.

Det enda restmaterial som lämnar hallen är torra briketter. Förutom volymreduceringen ger pressade briketter ett högre pris per kilo. Sammantaget tjänar Haldex mera pengar på helhetskonceptet jämfört med enbart en centralrening. Låt vara att investeringen i första steget blev högre jmf mot enbart centralrening, men tack vare att man slipper skärvätskeförluster och får ett bättre restvärde på spånorna, kommer det att på relativt kort sikt att löna sig. Miljövinsterna är också en betydande faktor.

Teknisk data - Helhetskonceptet

Anläggningstyp: Skärvätskerening: VRF1800/16000
Spånhantering: Brikettpress typ RB4
Kapacitet: Skärvätskerening ca 2000 l/min
Brikettpress ca 150 kg/h
Installationsår: 2003

 

Tillbaka